Tehotenstvo podľa pôrodnej asistentky

Som pôrodná asistentka z Trnavy so skúsenosťami zo slovenských aj zahraničných nemocníc. Aktuálne sa venujem pomoci tehotným ženám realizáciou kurzov Prípravy na pôrod.

Pred necelými tromi mesiacmi som sa dozvedela tú krásnu novinu, budem mama. Veľmi sa tomu teším, pretože sa stanem mamou. A všetko, čo som doteraz učila a prežívala spolu s inými budúcimi rodičmi, zažívam na vlastnej koži. V tomto blogu vám opíšem zopár očakávaní, ktoré som ako pôrodná asistentka mala o prvom trimestri tehotenstva. No aká bola skutočná realita?

Stravovanie

 
Predstavy
Predtým, ako som otehotnela som mala predstavu, že sa v tehotenstve ako sa budem zdravo a diétne stravovať. Budem jesť minimum pečiva, na raňajky si budem robiť smoothie z čerstvej, zdravej zeleniny a ovocia alebo ovsenú kašu s ovocím a jogurtom.
Realita
Prvé tri mesiace tehotenstva som v sebe neudržala nič iné ako pečivo, biely chlieb a podobné veci, ktoré nemajú nič spoločné so zdravým stravovaním. Skúšala som aj zdravšie náhrady ako pšeničný chlebík, Penam chlebík z DM a podobne. Všetko malo pre mna chuť hliny a skončilo v koši alebo záchode.
Smoothie? Pri predstave mixovaných potravín sa mi doteraz dvíha žalúdok.
Toľko asi k mojej predstave zdravého stravovania v tehotenstve.  Musím ale dodať, že mi veľmi chutí všetko mliečne, jogurty, tvarohu, aj samotné mlieko. To je v tehotenstve veľmi prospešné. Zároveň, tým že som jedla len pečivo, skúsila som veľa výborných a zdravých receptov na nátierky. Vo všetkom zlom, treba hľadať kúsok dobra.
 

Tehotenské chute

 

Káva

 
Ja osobne som veľký kávičkár. Milujem, keď si ráno po raňajkách alebo obede môžem vypiť šálku kávy na balkóne so svojím manželom. Prípadne si zájsť do kaviarne na kávu s kamarátkami. Jednoducho zbožňujem kultúru kávy a kávu samotnú.
Predstava
Určite ste čítali alebo počuli, že je káva v tehotenstve nezdravá a nemala by sa piť. 5 šálok denne zdravé nie je, ale 1 šálku ráno si každá tehotná môže s čistým svedomím dopriať. To boli vždy aj moje slová: Keď budem tehotná kávy sa nevzdám.
Realita
Je mi nevoľno už pri vôni kávy, nie to aby som ju vypila.. Keď som to raz skúsila, skončilo to úplným fiaskom.  Dúfam, že v priebehu II. trimestra sa mi chuť na kávu opäť vráti.
 
 

Pikantné jedlá

 
Predstava
Pikantné jedlá milujem. U mňa môže byť pikantné úplne všetko. Ja pridávam chilli aj do slepačej polievky. Najradšej by som pikantné jedla aj počas tehotenstva. Možno by som sa trochu krotila v dávkovaní, ale z jedálnička by som ho určite nevylúčila.
Realita
Pikantné mi vôbec nechutí. Nedokážem zjesť ani pikantné chipsy, nie to guláš alebo čokoľvek podobné. Moje dieťa bude mať chute svojho otca, pretože mi začalo chutiť všetko, čo má rád on. Dúfam, že sa bude podobať na mňa smiley
 

Pohyb/Šport

 
Predstavy
Myslela som si, že počas tehotenstva budem aj naďalej aktívne cvičiť jógu, behať, prípadne krokovať (nordic walking), keď mi už beh nebude vyhovovať. Ďalej, že budem plávať alebo chodiť na tehotenské cvičenia. Nie všetko naraz. Jednoducho si nájdem to, čo mi bude vyhovovať najviac a tomu sa budem venovať.
Realita
Jóga, ani hocijaké iné cvičenie mi aktuálne nehrozí, pretože neustále bojujem s nevoľnosťou. Ak dám hlavu do predklonu, obsah môjho žalúdku skončí v záchode. S behaním alebo rýchlejšou chôdzou je to veľmi podobné. Akékoľvek menšie otrasy pre môj žalúdok znamenajú hotovú katastrofu. Čo môžem robiť? Ležať doma na gauči a čakať kým toto obdobie prejde.
 

Tehotenská únava

 
Predstavy
Vždy som všetkým tehotným okolo seba, ako aj na kurzoch vysvetľovala, že tehotenská únava je niečo úplne normálne. Netreba s tým bojovať. Ak máte v tehotenstve možnosť pospať si počas dňa, určite ju využite. A ono sa to postupne zlepší samo.
Realita
TAK NA TOMTO NIČ NORMÁLNE NIE JE. Ja by som mohla spať 16 hodín denne a ani  to si nie som istá, či by mi to stačilo.
Aj keď sa vám to teraz možno tak nezdá, všetko zvládam s úsmevom na tvári. Viem, že postupne sa všetko vráti do normálu. Chute sa unormálnia, prestanú nevoľnosti a spomínaná únava (i keď v posteli je super :)) Teším sa, ako budem postupne opäť aktívna a začnem cvičiť. Hlavne sa teším, ako sa naplno pustím do rozvoja svojich kurzov Prípravy na pôrod, ktoré môžete nájsť  na poa.sk. Taktiež na písanie svojich ďalších blogov, kde rozpíšem ako som si s týmto obdobím poradila.