Kto som?

pôrodná asistentka Romana Kopčíková

Romana Kopčíková

Som pôrodná asistentka z Trnavy. Počas štúdia na Slovenskej zdravotníckej univerzite odbor Pôrodná asistencia, som sa rozhodla si svoje znalosti obohatiť o emocionálne prežívanie človeka, a preto som sa rozhodla pre súbežné štúdium psychológie.  Po ukončení štúdia som začala pracovať vo Fakultnej nemocnici Trnava na oddelení Pôrodnej sály a Pôrodníckeho príjmu + ženskej urgentnej pohotovostnej služby.
Po 4 rokoch práce v nemocnici som sa rozhodla, rozšíriť svoje skúsenosti a prihlásila som sa na humanitárny projekt sv. Alžbety do Afriky.


V Afrike som pôsobila tri krásne, no veľmi ťažké mesiace. Pôsobila som v Južnom Sudáne v poľnej nemocnici Marial Lou, ktorá bola od najbližšej civilizácie vzdialená 12 hodín cesty autom. Extrémne podmienky ma naučili pokore a vďačnosti, za to čo doma máme. 

Po návrate z Afriky som pokračovala v zamestnaní v Trnavskej nemocnici. Cítila som, že po zažití extrému najväčšej chudoby a nehostinosti, chcem vidieť aj druhú stranu mince, a to pracovať v podmienkach najväčšieho luxusu a dostupných technológií. 

Po deviatich mesiacoch som odišla do Saudskej Arábie. Začala som pracovať v nemocnici Dr. Sulaiman Al Habib v hlavnom meste Ryiadh. Robila som svoju prácu pôrodnej asistentky a postupne sa učila žiť vo svete tohto druhého extrému. Po desiatich mesiacoch som sa rozhodla vrátiť domov.


Všetky extrémy, ktoré som zažila, som sa rozhodla zúročiť a pomôcť ženám pri príprave na pôrod. Urobila som si certifikát pre pôrodné asistentky Psychofyzická príprava na pôrod.